Urządzenia takie jak kolektory słoneczne są w Polsce instalowane coraz częściej, ponieważ stanowią jedno z najbardziej przyjaznych środowisku źródeł energii. Szczególnie dobrze sprawdzają się w naszym klimacie od marca do października, kiedy ekspozycja na słońce jest największa. Pomagają ogrzewać wodę i wspomagają system ogrzewania.
Kolektory słoneczne to duże, podobne do luster powierzchnie, instalowane przede wszystkim na dachach i ścianach budynków. Złożone są z wielu specjalnych warstw, które wyłapują promienie słoneczne i zamieniają je na ciepło, odbierane przez niezamarzający płyn kierowany następnie rurami do zasobnika wody. Po oddaniu ciepła nośnik powtórnie wraca do kolektora. Ze względu na rodzaj nośnika ciepła kolektory dzielą się na trzy rodzaje: płaskie, próżniowe oraz próżniowo-rurowe. Kolektory bardzo sprawnie przetwarzają promieniowanie słoneczne w energię cieplną przeznaczoną do ogrzewania wody użytkowej, ogrzewania pomieszczeń czy wody basenowej.
-
Oszczędności - Instalacja może zaspokoić średnio 70% zapotrzebowania na energię potrzebną do ogrzania wody użytkowej, a latem, w najcieplejszych miesiącach w roku, w wielu przypadkach zapotrzebowanie na ciepłą wodę może zostać pokryte nawet w 100%!
-
Niezależność od jednego źródła ciepła - Energia cieplna jest darmowa i odnawialna. Montując kolektory słoneczne, nie jesteśmy więc skazani na korzystanie z tradycyjnych, bardziej kosztownych źródeł energii takich jak prąd, gaz czy węgiel.
-
Znikome koszty obsługi - Wydatek związany z zakupem i montażem kolektorów słonecznych jest jednorazowy.
-
Ekologia - Korzystamy z energii słonecznej, nie wykorzystując bardzo cennych, wyczerpywalnych zasobów ziemi. Kolektory nie powodują też żadnych skutków ubocznych takich jak hałas, spaliny, nie są również szkodliwe dla zwierząt. Nie zanieczyszczają atmosfery, przyczyniają się do ograniczenia emisji szkodliwych gazów jak dwutlenek węgla, azot i siarka.
-
Brak formalności administracyjno-prawnych oraz pozwoleń - Główny Urząd Nadzoru Budowlanego potwierdził, że montaż kolektorów słonecznych na obiekcie budowlanym nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę ani dokonania zgłoszenia.
Inwestycja w kolektory słoneczne pozwala na ogrzanie domu przy pomocy czystej i bezpłatnej energii słonecznej. Można ją wykorzystać do ogrzewania wody użytkowej, pomieszczeń, a także podgrzewania wody w basenach. Korzyści wykorzystania ich w systemie grzewczym jest wiele, dzięki czemu jest to ekologiczna i ekonomiczna inwestycja na lata.
Nasi doświadczeni specjaliści pomogą dobrać odpowiednie kolektory słoneczne do indywidualnych potrzeb oraz odpowiednie akcesoria niezbędne do ich montażu.
Skontaktuj się z nami klikając poniższy przycisk, nasz konsultant przedstawi najlepszą dla Ciebie ofertę oraz odpowie na wszystkie pytania.
Krzysztof Jaszewski